Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Yeni Umut; Poliakrilamid Hidrojel (ARTHROSAMID)

Diz Kireçlenmesi Tedavisinde Yeni Umut; Poliakrilamid Hidrojel (ARTHROSAMID)

Diz artrozu ( kireçlenmesi) en sık rastlanılan kas iskelet sistemi hastalıklarındandır. Dünya genelinde birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir rahatsızlıktır. Genellikle yaşın ilerlemesi, aşırı kilo, travmalar veya genetik faktörler gibi nedenlerle ortaya çıkan bu rahatsızlık, diz eklemi kıkırdağının yıpranması sonucu ağrı, şişlik ve hareket kısıtlanması ile ortaya çıkar. Diz kireçlenmesi tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Fizik tedavi, antiromatizmal ilaçlar ve enjeksiyonlar en çok kullanılan yöntemlerdir. Dize kortizon, PRP, kök hücre ve kıkırdak  (Sodyum hyalurinat), kolajen enjeksiyonları yapılmaktadır.  Poliakrilamid hidrojel (ARTHROSAMID) ise, son yıllarda diz kireçlenmesi tedavisinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

Poliakrilamid Hidrojel Nedir?

Poliakrilamid hidrojel, özellikle plastik cerrahide kullanılmakta olan bir biyo-malzemedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarla diz kireçlenmesi tedavisinde etkin olduğu tespit edilmiştir. Bu hidrojel, suda şişerek hacmini artırabilen, suyu tutma kapasitesi yüksek özel bir polimerdir.

Poliakrilamid Hidrojelin Diz Artrozu Tedavisindeki Rolü

Diz eklemi içine enjekte edildiğinde, hidrojel, eklem sıvısını çekerek şişer ve snovya denilen ekle içi zara entegre olur.  Eklem içindeki sıvı dengesini düzenler ve kıkırdak dokunun daha fazla sürtünme ve stresle karşı karşıya kalmasını önler. Poliakrilamid hidrojel, diz eklemi içine enjekte edildiğinde, eklem sıvısı yerine geçerek diz eklemi içindeki sıvıda yüksek bir viskozite ve sürtünme azaltımı sağlar. Aynı zamanda eklem içinde bir nevi destek malzemesi gibi davranıp kıkırdağı korur ve kemiklere gelen yükü azaltır. Bu sayede eklemin daha rahat hareket etmesine ve ağrının azalmasına yardımcı olur.

Poliakrilamid Hidrojel ( ARTHROSAMID ) hangi hastalara uygulanır?

 

Poliakrilamid Hidrojel  ağır diz kireçlenmesi olup ileri yaş veya başka nedenlerle protez operasyonu olamayan hastalara,  yaşının genç olması nedeniyle protez operasyonu önerilmeyen hastalara ve protez ameliyatı olmak istemeyen hastalara uygulanır.

Poliakrilamid Hidrojel ( ARTHROSAMID ) Dize nasıl Uygulanır.

 

Minimal İnvaziv Yaklaşım: Poliakrilamid hidrojel, minimal invaziv bir yöntemle enjekte edilebilen bir bio malzemedir. Uygulama sırasında anestezi gerektirmez. Ekleme giriş yeri kireçlenme nedeniyle çok daralmış olan hastalarda sadece enjeksiyon öncesi lokal anestezi uygulanabilir. Poliakrilamid Hidrojel ( ARTHROZAMID ) dize mutlaka ultrason görüntüleme ile yapılmalıdır.

Hızlı İyileşme ve Daha Az Ağrı: Poliakrilamid hidrojel enjeksiyonunun hemen sonrasında hastalar kısa süren bir ağrı azalması yaşayabilirler. Takip eden birkaç haftada ağrılarda bir artma olabilir ama zamanla ağrılarında ciddi bir azalma oluşur. Diğer enjekisyonlardan en önemli farkı klinik iyileşmenin çok daha uzun sürmesidir. Bu konuda yapılan çalışmalar devam etmekte olup 3 yıllık verilerde klinik düzelmenin devam ettiği gösterilmiştir. Yan etkileri de seyrek olup bazı hastalarda enjeksiyon sonrası geçici ağrı oluşabilir.

Sonuç

Poliakrilamid hidrojel, diz artrozu tedavisinde umut verici bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Ancak her tıbbi tedavi yöntemi gibi, poliakrilamid hidrojel de uygun endikasyonlu hastalarda kullanılmalıdır. Seçilmiş hastalarda, doğru şekilde uygulandığında sonuçlar oldukça başarılıdır.