HILT Terapi

Yüksek Yoğunluklu Lazer Tedavisi (HILT- High Intensity Lazer Therapy)

HILT, yüksek yoğunluklu lazer ışınları kullanarak dokuların iyileşmesini hızlandıran bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin fizik tedavide kullanılan geleneksel lazerlerden farkı çıkış gücünün çok yüksek olması ve çok daha derine nüfuz edebilmesidir. Bu tedavi yöntemi, ile derin dokulara gönderilen lazer ışınları, hücrelerin onarımını hızlandırarak, inflamasyonu azaltarak ve ağrıyı azaltarak etkili olur.
Ağrısız ve non-invaziv (vücuda zarar vermeyen) bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında hastalar genellikle ağrı veya herhangi bir rahatsızlık hissetmez.

 

 

 

 

 

 

 

Kas İskelet Sistemi Hastalıklarında HILT’nin Kullanımı

HILT çok sayıda hastalıkta kullanılmaktadır. Kas iskelet sistemi hastalıkları arasında en yaygın olanları arasında osteoartrit, kalça,diz, omuz el eklem kireçlenmeleri, donuk omuz, tendon sıkışmaları, tendon yırtılmaları, klateral epikondilit (tensçi dirseği), aşil tendiniti, medial epikondiliti (golfçü dirseği), bel boyun fıtıkları, kas spazmaları, myofasial ağrılar, avasküler nekroz, omuz tendon hastalıkları, kırık sonrası eklem hareket kısıtlılıkları, akut tendon ligaman yaralanmaları, sinir sıkışmalarıdır (karpal tünel sendromu). Bu hastalıkların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.
Lazer ağrılı bölgede kas spazmını çözer, kasları gevşetir ve ağrıyı azaltır. Ağrıya bağlı yada doku sertliklerine bağlı kısıtlanmış olan eklem hareketlerini de açar. Yumuşak dokularda iyileşmeyi hızlandırır.
HILT ayrıca kemik eklem operasyonları sonrası iyileşme süresini kısaltabilir. Ameliyat sonrası fizik tedavi sürecinde de kullanılabilir ve hastaların ağrılarını hafifletebilir. HILT diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Bu tip kombine kullanımlarda, hastalıkların tedavi süreci daha da hızlandırılabilir.
Tedavi süresi hastalığa, cilt tipine ve uygulanacak bölgenin genişliğine göre 5 ile 20 dakika arasında değişebilir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır. Bununla beraber tedavinin yanlış uygulandığı veya hastanın cilt tipine uygun olmayan bir lazer kullanıldığında yan etkiler gözlenebilir. HILT tedavisi, kanserli veya enfekte dokuların tedavisi için uygun değildir.