Karpal Tünel Sendromunun Tanı ve Tedavisi

karpal

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR ? NASIL TANI KONUR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Karpal tünel sendromu el içindeki bazı kasları çalıştırma ve el parmaklarının duyusunu taşıyan median sinirin elin bilek seviyesinde sıkışması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Median sinir el bileğine alt kısmı bilek kemiklerinden üstü bağ dokusundan oluşmuş karpal tünel adı verilen bir anotomik yapının içinden girer. Sinir bu yapı içinde çeşitli nedenlerle sıkışabilir. Bu durumda ortaya karpal tünel sendromu dediğimiz durum ortay çıkar.

Karpal tünel sendromunun sebepleri nelerdir?

karpalPrimer dediğimiz karpal tünel sendromunda özel bir sebep yoktur. Hastalık bileğini aşırı kullanan insanlarda daha sık ortaya çıkar (aşçı, titiz ev hanımı, yoğun klavye-cep telefonu kullanımı, aşırı el örgüsü yapanlar vb). Ayrıca yuvarlak bileklilerde ve kadınlarda çok daha sıkdır. Sekonder dediğimiz tipte altta yatan başka hastalıklar vardır. Diyabet, hipotiroidi, romatoid artrit sık karşılaşılan sebeplerdir. Primer yada sekonder olsun ortaya çıkan şikayetler benzerdir.

Karpal tünel sendromunda şikayetler nelerdir?

Hastaların sık şikayeti ellerde uyuşmadır. Median sinir ilk 4 parmağın duyusunu taşıdığı için hasta serçe parmak hariç tüm parmaklarda uyuşma hisseder. Bu uyuşmaya karıncalanma, yanma, iğnelenme ve ağrı gibi bulgular eşlik edebilir. Uyuşma başlangıçta sabahları tipiktir. Hasta uykudan uyuşma ve elinde ağrı ile uyanabilir ve elini biraz sallayıp hareket ettirdiğinde şikayetler düzelir. Hastalık ilerledikçe uyuşmalar gündüze de sarkmaya başlar. Hasta gazete okumak gibi bir aktivite sırasında bile ellerinde uyuşmalar hissedebilir. Çok ileri aşamalarda eller de hissizlik artar ve başparmakta güçsüzlük ortaya çıkar. Başparmağı yukarı kaldıran ana kası incelerek geri dönüşümsüz hasar ortaya çıkar (resim). Hastanın el becerileri azalır ve eşyaları elinden düşürmeye başlar.

Karpal tünel sendromu tanısı nasıl konur?

Karpal tünel sendromunun tanısı elektromiyografi (EMG) denilen bir testle konabilir. Bu test EMG cihazı ile 5-10 dakika içinde kolayca yapılan bir testdir. karpal2Karpal tünel sendromunun şikayetlerini taklit eden çok sayıda hastalık olup EMG testi olmadan karpal tünel sendromu tanısı konulamaz. Bazı kliniklerde EMG iletim çalışmaları teknisyenler tarafında yapılsada doğrusu testin tamamının bu konuda özel eğitim almış doktor tarafından yapılmasıdır.

Karpal tünel sendromunun tedavisi nedir?

Karpal tünel sendromunda hafif ve orta düzey rahatsızlığı olanlarda tedavi konservatifdir. Ağrı vakalarda ise tedavi cerrahidir. Hafif ve orta vakalarda en önemli noktalarda biri hasta bir şekilde aşırı bilek hareketi yapıyorsa bu kısıtlanmalıdır. Hastaya geceleri bileğine takması için bileklik verilir. Hasta bunu en az 45 gün süreyle takmalıdır. El bileğinden fizik tedavi uygulamaları kısmen işe yarar. Önemli tedavi seçeneklerinden biride özellikle orta düzey vakalarda bilekten kortizon enjeksiyonudur. El istirahati, bileklik, fizik tedavi ve kortizon enjeksiyonu karpal tünel sendromunun konservatif tedavisini oluşturur. Bu tedaviye yanıt alınamayan vakalarda ve ileri vakalarda cerrahi tedavi düşünülmelidir.