ESWT Tedavisi

ESWT (Exracorporeal Shock Wave Therapy) Tedavisi ağrılı kas iskelet sistemi problemlerinde hasarlı dokuya şok dalgaları göndererek o bölgede ağrı azaltılmasını ve iyileşme sürecini hızlandırmayı hedefleyen göreceli yeni bir tedavi yöntemidir.

Şok dalgaları basınçlı hava yardımı ile metal bir aplikatör vasıtasıyla uygulanır. Metal başlık içinde hızlı hareket eden özel bir aparat yardımı ile probun ucunda şok dalgası oluşur. Probun ucu uygulama bölgesine göre değişik büyüklük ve şekillerde olabilmektedir. Uygulanan şok dalgalarının enerjisi ve atım frekansı kullanılacağı duruma göre ayarlanabilmektedir. Kas iskelet sistemi problemlerinde kullanılan ESWT aslında böbrek taşlarını kırmada kullanılan ile aynı mekanizmayı kullanmakla beraber 10 kat daha düşük enerji kullanmaktadır.

eswt1                 

ESWT dokularda nasıl etki eder ?

Gerçekte ağrıyı nasıl azaltıığı konusunda mekanizma tam bilinmemektedir. Bununla beraber hastalıklı bölgede fibröz doku oluşumunu bozması, kanlanmanın tekrar sağlanmasi ile iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir. Ayrıca şok dalgalarının sinirlerin beyne ağrı iletimini engellediği de düşünülmektedir.

ESWT tedavisinin kullanıldığı hastaklıklar nelerdir ?

Aşil tendiniti, entezitler

Topuk dikeni (kalkaneal spur)

Omuzda kalsifik tendinit

Lateral epikondilit (tenisçi dirseği)

Medial epikondilit (golfçü dirseği)

Ayakta tendinitler Kronik plantar fasiit (plantar fibromatosiz, ayak taban zarı romatizması)Kaynamamış kırıklar Myofasial kas ağrıları İyileşmemiş ülser tipinde cilt yaraları

ESWT nasıl uygulanır ?

ESWT genelde 5-7 gün aralıklarla 3-5 seans uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulama süresi, uygulama paremetreleri (süre, atım frekansı ve basınç) hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Tedavinin olumlu etkileri bazı hastalarda hemen ilk seanstan sonra kronik hastalarda bir kaç seans sonra başlayabilir. Tedavi diğer fizik tedavi yöntemleri ve egzersizler ile kombine edilirse sonuç daha başarılı olmaktadır.

ESWT tedavisinin yan etkileri var mıdır?

ESWT vücuda herhangi bir şekilde zarar veren bir tedavi değildir. Tedavi bölgesi için anestezi gerektirmez. Bazen özellikle ilk uygulamada biraz ağrı hissedilmekle birlikte sonraları bu ağrı pek hissedilmez. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlik de görülebilir. Tedavi sonrasında rahatsızlığın gerektirdiği aktivite kısıtlaması dışında özel bir istirahat gerektirmez.