Kardiyak Rehabilitasyon

Kardiyak Rehabilitasyon

Kardiyolojik rahatsızlığı olan hastaların  mümkün olan en  yüksek fiziksel ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması amacı ile uygulanan işlemler kardiyak rehabilitasyon içinde değerlendirilir. 1990 öncesi cildi kap rahatsızlığı  yada operasyonu (enfarktüs, by pass,)  geçiren hastalar uzun süreli yatak ve ev istirahatine tabi tutulurlardı. Yapılan araştırmalarda  istirahat yerine erken hareket tedavisi uygulandığında hastaların günlük yaşama dönüşlerinin çok daha kolay olduğu , komplikasyonlara daha az maruz kaldıkları gösterilmiştir. Daha da önemlisi hastanın ortalama yaşam sürelerinin daha  uzun olduğu gözlenmiştir. Bu sayede kardiyak rehabilitasyon kavramı doğmuştur. Türkiye için çok yeni olsa da gelişmiş batı ülkelerinde kardiyak rehabilitasyonun önemi anlaşılmıştır ve çok yaygın olarak uygulanmaktadır.   Hatta bazı ülkelerde daha da ileri gidilerek by pass cerrahisinin tedavi gideri ancak ameliyat sonrası kardiyak rehabilitasyon yapıldığında karşılanır hale gelmiştir. Ülkemizde  ise son birkaç yıldır sağlık  bakanlığı konunun önemini kavramış  ve bazı kamu hastanelerinde kardiyak rehabilitasyon uygulamaları başlamıştır.

Hangi Hastalarda Kardiyak Rehabilitasyon Uygulanır ?

Enfarktüs geçiren hastalar, koroner arter by-pass cerrahisi ve diğer kardiyak cerrahi geçiren hastalar, kalp yetmezliği olan hastalar ve kalp nakli geçiren hastalar kardiyak rehabilitasyon gereken hastalardır.

Hangi Hastalarda Kardiyak Rehabilitasyon Uygulanır ? Video İzle

Kardiyak Rehabilitasyon Ne İçin Gereklidir ?

Kardiyak rehabilitasyon uygulamaları ile kalp hastalığı yada cerrahisi nedeni ile hem fiziksel hem de ruhsal ve sosyal olarak kısıtlanan hastanın işine ve sosyal yaşamına geri dönebilmesi, fiziksel düzeyinin geliştirilmesi, hastanın korku, endişe ve depresyonun giderilmesi, sosyal yaşamına geri dönüşünün sağlanması ve en önemlisi hastanın yaşam süresinin uzatılması amaçlanır.

Kardiyak rehabilitasyon uygulamaları ile kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında ve ikinci enfarktüs riskinde %30’lara varan azalma olduğu bilimsel araştırmalar ile gösterilmiştir.

Kardiyak Rehabilitasyon Ne İçin Gereklidir ? Video İzle

Kardiyak Rehabilitasyon Ekibi

Kardiyak rehabilitasyon bir ekip işidir ve bu ekipte ideal olarak bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, kardiyolog,  kardiyak rehabilitasyon konusunda deneyimli fizyoterapist, diyet uzmanı ve iş-uğraşı terapisti yer almalıdır

Kardiyak Rehabilitasyon Nasıl Yapılır ?

Hasta ilk olarak kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve risk durumu belirlenir. Uygun görülen hasta fizik tedavi uzmanı tarafında değerlendirilir ve uygulanan aerobik egzersiz testi ile kişiye kişiye özel egzersiz programı belirlenir. Hastalar  deneyimli fizyoterapistlerin gözetiminde aerobik, solunum, postür(duruş), gevşeme (relaksasyon) ve hafif düzeyde kas kuvvetini artırıcı egzersiz programına alınırlar. Bu egzersizler hastanın EKG sini, kalp ritmini, kandaki oksijen miktarını ve tansiyonunu  izleyen bilgisayar kontrollü gelişmiş egzersiz cihazları ile yapılır.

Kardiyak Rehabilitasyonun Sonuçları

Hastanın genel kondisyonu artar,
Aynı işi daha düşük kalp hızında yapabilir hale gelir,
Tansiyon düşer,
Kalp kasılma gücü artar,
Oksijen tüketimi ve egzersiz kapasitesi artar,
Efor ile yorgunluk azalır,
Kalp kası dolaşımı artar,
Vücut yağı azalır, kan kolesterol ve trigliserid seviyeleri düşer,
Hastalık psikolojisi düzelir, kendine güveni artar.

Aslında kalp için en iyi ilaç kesinlikle egzersizdir.  Hiçbir ilaç yada ilaç kombinasyonu egzersizin sağladığı yararların yakınına bile yaklaşamaz. Kardiyak rehabilitasyon sayesinde kalp hastaları fiziksel ve sosyal aktivitenin kısıtlandığı izole bir yaşamdan kurtarılıp tekrar yaşama bağlı, fiziksel ve sosyal açıdan aktif bireyler haline gelebilirler.