Klinik Pilates

Pilates Nedir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Pilates konsantrasyon, kontrol, merkezleme, akıcı hareket, kesinlik ve nefes prensiplerini kullanır. Pilatesde kaslar hem statik hem de dinamik olarak çalıştırılır. Bu sayede bir yandan kas kuvveti diğer yandan omurga stabilitesi arttırılır.

Klinik Pilates

Bel boyun fıtığı, myofasial ağrılar gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında akut dönem geçtikten sonra bir daha aynı sorunla karşılaşılmaması için uygulanır. Var olan duruş bozukluklarını gidermeyi ve omurgayı destekleyen kasları güçlendirmeyi amaçlayan klinik pilates egzersizleri bu konuda eğitimli fizyoterapistler tarafında yaptırılır. Egzersizler haftada 3-4 kez uygulanır. Egzersiz süresi hastanın durumuna göre 45- 60 dakikadır.

Klinik Pilates ile;

* Zayıf olan kasların gücü artar

* Kısa kaslar uzar ve esneklikleri artar

* Sağlıklı vücut postürü için omurgayı destekleyen derin kaslar kuvvetlenir

* Omurganın duruş bozuklukları düzelir

* Bel ve boyun fıtıklarının tekrarlaması önlenir

* Stres azalır

* Kilo verilir

Hamilelik Egzersizleri

Hamilelik, kadın vücudunda öncelikle hormonal ve devamında kaçınılmaz fiziksel değişikliklere yol açan bir süreçtir. Bu değişimler sonucunda gerek hamilelikte gerek loğusalıkda kadın vücudunda bir çok kas iskelet sistemi problemi ortaya çıkar. Bunların başında alınan kilolar ve eklemleri tutan bağlardaki gevşemeler, omurgada kifoz (kamburluk), lordoz artışı (bel çukurunun artması), karın kaslarında belirgin güçsüzlük gelmektedir.

Pilates hamilelik öncesi postürü (duruşu) korumak ve hamilelik sonrası eski haline getirmek için yapılabilecek en güvenli ve en etkin egzersiz sistemidir.

Pilates hamilelik sırasında;

* Omurganın normal duruşunu (postürü) korur

* Bel ve sırt ağrılarını önler

* Doğru nefes alma teknikleri ile gevşemeyi sağlar

* Kasları kuvvetli tutarak normal doğumu kolaylaştırır

* Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır

* Hamilelikte ortaya çıkabilecek idrar kaçırma şikayetini giderir

Pilates hamilelik sonrasında;

* Karın kaslarını kuvvetlendirerek artmış olan bel çukurluğunu ve kamburluğu azaltır

* Loğusalık dönemindeki çocukla ilgili aşırı aktiviteye bağlı olabilecek bel ve sırt ağrılarını önler

* Bel boyun fıtığı gelişmesini önler

* Annenin normal fiziksel performansa ulaşmasını çabuklaştırır

* Doğum sonrası seksüel disfonksiyonu önler

Pilatese gebeliği 15-20. haftasında başlanır. Normal doğumlarda doğumdan bir kaç gün sonra, sezeryanlı doğumlarda ise 6 hafta sonra başlanabilir.